Kryvyj Rih & Záporožie 2019

Deň 1 – do Kyjeva

V októbri som mal s kolegami z fór absolvovať dlho vytúžený letecký víkend na Ukrajine, ktorého zlatým klincom mal byť let spoločnosťou Motor Sich Airlines s 45 ročným Antonovom An-24. Po dlhých rokoch ma však sklamalo zdravie a vybralo si ten najhorší možný moment. Už keď som namiesto degustovania koňaku v salóniku bratislavského letiska so slzou v oku parkoval pred bytom vedel som, že budem musieť zložiť reparát. Veľká noc ponúkla ideálnu možnosť ako tento fail napraviť a jej 4 garantované dni mi dovolili do itineráru vtesnať aj návštevu mesta Kryvyj Rih, po ktorom už nejaký ten rok pokukujem. Fast fact: nerozumiem podľa akého kľúča sa v slovenčine a češtine niektoré mestá prekladajú a iné nie. Doslovný preklad Krivý roh je určite logickejší ako robiť z Grazu Štajerský Hradec, ale budiž.

19.4.2019

Odlet 16:20 vo Veľkonočný piatok nám dovoľuje nechať balenie až na doobedie. Po študentskom obede, kedy si po rokoch doprajeme špagety s Morca-dellou sa autom presúvame pred starý dobrý Kozmos, kde to už má mierny ukrajinský nádych. Nech sa na mňa nikto z Team Vallo zástancov nehnevá, ale keď letisko doslova vidím z bytu a mám to na neho vzdušnou čiarou menej ako 2 kilometre a pri použití MHD mám luxusný interval 20 minút a 2 prestupy, tak je auto jasná voľba.

Na 3 noci je už small hand baggage trochu málo, tak som prikúpil jednu priority, nech nemusím čakať v rade a potom zase pri páse. Po príchode na letisko tak ideme rovno na kontrolu, kde ma pobaví jeden ukrajinec s 250ml zaváranými uhorkami v príručnej. Zamestnanci letiska ale pre tieto malé zelené valcovité telesá nemajú pochopenie a bezpečnosť letu tak zostáva neohrozená. Aspoň sme sa konečne nemuseli vyzúvať. Po kontrole už nasleduje tradičný rituál, Janka doľava do kaviarne a ja doprava do salónika. Najedený som z domu, tak zadelím len arašidy a kávu. Zvyšný čas si krátim Metaxou a pobavením sa nad jazykovými znalosťami obsluhy, ktorá na otázku jedného chlapíka v angličtine, koľko stojí vstup do salónika na jeho kartu odpovedá “zdarma”.

Keď je naše lietadlo ešte pri Banskej Bystrici už nasleduje typické “urýchlene sa dostavte ku gejtu”. To viem, že mám čas ešte na ďalších 50 gramov a pri last call dávam salóniku zbohom a s Jankou dávame reunion pred pasovkou. Last call samozrejme trval ešte dobrých 20 minút. Letisko ma neprestáva prekvapovať a dokonca už aj k lietadlu ideme tých 50 metrov autobusom.

Let mi aj vďaka sledovaniu Simpsonovcov zbehne expresne a po siedmej už sme na Žuljanoch. V autobuse porobí hanbu partia pripitých slovákov v hipsterských pískacích tričkách, ktorí sa ani nevedia na pasovke postaviť do správneho radu. Asi málo domácej limonády. Do odchodu vlaku máme necelé dve hodiny, tak sa starým dobrým Uberom rovno odvezieme pred vlakovú stanicu. Tu zapadneme do vždy preplnenej Puzaty, kde mi zas oči jedli a trochu som to prehnal a rybu dotláčam nasilu. Na lepšie trávenie si po jedle dáme po 100 gramoch Tavrie VSOP a pomaly sa poberáme na stanicu.

Vlak do Krivého Rohu nás už čaká pristavený na peróne 11. Po rozhadzovačnom výlete v Petrohrade, kde sme trochu prekročili rozpočet som v rámci šetrenia objednal plackart. Nevýhodou však je, že vo vlaku je asi 40 stupňov, pred ktorými niet úniku. Kyjevskú hlavnú stanicu (Київ-Пасажирський)opúšťame na minútu presne o 21:28 a pred nami je nekľudná saunová noc. Keď sa mi ako tak podarí nájsť polohu a zaspať, tak pristúpi agilná dôchodkyňa, ktorá si pri príprave postele zabudla zapnúť načúvací prístroj.