Maroko 2017

Deň 8 – z Marakéšu domov

6.5.2017

Ráno sa v tme zobudíme až na tretí budík. Po raňajkách si dobalíme posledné veci a cez námestie prichádzame na zastávku autobusu č. 19 v smere na letisko. Autobus ani po 10 minútach nechodí a už sa nám ponúka druhý taxikár, že nás za rovnakú sumu, teda 60 dirhamov zoberie na letisko. Ešte sa 2 krát uistím, že tých 60 myslí za nás oboch a nie za osobu a keď to potvrdí, tak ho teda zadotujeme.

V žltej Dacii Logan s nájazdom cez pol milióna (ak dispej neklame) onedlho užfičíme po výpadovke. Počas jazdy si na prednom skle všimnem nálepku s oficiálnou cenou 70 diramov na letisko, čo je v porovnaní s autobusom dobrý deal. O pár minút vystupujeme pred terminálom a po skene batožiny sme v hale. Tu na lavičke narazíme na slovenskú rodinku, tak vymeníme zopár dojmov. Check in ide rýchlo, pred pasovkou ešte vypisujeme posledné fiche a onedlho sa už loudáme po duty free. Tam majú dokonca aj marocké víno, tak obetujeme 5 eur a zoberiem na koštovku. K tomu prihodím liter rumu (za 8e sa nedalo odolať) a zložíme sa na lavičke v hlavnej kupole. Odtiaľ nás po 15 minútach vyženie slnko, tak zvyšok času strávime s rakušákmi pri gejte.

Odlet je naplánovaný na 13:55, ale boarding začne až 10 minút pred týmto termínom, aj keď lietadlo je už hodinu pristavené. Nastupujeme medzi poslednými a slečne na check ine sme asi museli byť sympatický, ked nám dala exit row 🙂 Od zeme sa odliepame s 25 minútovým meškaním a kým vystúpame do letovej hladiny, tak absolvujeme niekoľko solídnych turbulencií. Neskôr sa začne konečne podávať jedlo – opäť cestoviny.

Pilot mal asi dobrý deň, počas letu nás informoval o všetkých údajoch a upozorňoval kedy nad čím prelietame. Podarilo sa mu stiahnuť aj meškanie, tak vo Viedni stíhame zaplatený Slovak Lines bus. Po slabých 40 minútach sme na Nivách.

Za stieračom si nájdem lístok, že ani počas rekonštrukcie parkovisku nekončí, len sa presúva o bližšie k centru, čo ma poteší, aj keď v najbližšej dobe odlet zo Schwechatu neplánujem (neskôr zistím, že parkovisku bude po novom iba pre držiteľov týždenných a mesačných lístkov, čím v podstate tento benefit stráca význam pre kohokoľvek, kto niekam letí). Cestou sa zastavíme na jedlo a doma sme pred desiatou s víziou dvoch voľných dni pred sebou 🙂