Madeira 2024

Deň 8 – lenivé nedeľné doobedie a odlet domov

4.2.2024

Z posledného dňa som si nespravil poznámky, ale našťastie sa toho toľko nestalo. Deň začíname veľmi štandardne – zobudíme sa. Nasledujú raňajky a sprcha a potom namiesto toho, aby sme išli zbierať nové zážitky, čaká nás balenie. Aj to sa nakoneic odarí dotiahnuť do úspešného konca a ani nevieme ako, celé doobedie je za nami.

Guesthouse opúšťame na tesne pred poludním. Bez zbytočných okolkov a pátosu si to namierime rovno na viewpoint, ktorý som si z niekoľkých možných vybral, ako ten najlepší. Po 27 minútach točenia volantom sme na mieste a vyhliadka je naozaj solídna a navyše tu nikoho nie je. Hovorím si: “super, všetko vychádza”. Leda, že by nie. Dnes totiž bohužiaľ kvôli smeru vetra lietadlá pristávajú na presne opačný koniec dráhy a tak namiesto pristávajúcich lietadiel vidíme maximálne tak to, ako sa na konci ranveje otáčajú. Taký je život.

Sklamanie ideme zajesť do Franco Wine Bar Restaurante, kde si na rozlúčku zadelím obed z toho, čo oceán daroval rybárskym sieťam. Janka zaváhala a dala si suchý burger. Celý život sa učíme.

Odtiaľto už to má celkom rýchly spád. O štvrť na tri na poslednej benzínke dotankovávam plnú, o 15 minút neskôr odovzdávam auto a o ďalších 15 minút neskôr otvárame nedopitú fľašu vína pred terminálom.

Po spotrebovaní poslednej kvapky tohto božského nápoja absolvujeme kontrolu, nákup podarunkov v Duty Free a dlhý predlhý let domov. Na Schwechate nás premiérovo čaká Tonko, s ktorým si ešte na Shellke dáme neskorú večeru a presne 12 minút pred polnocou sme doma.

Na začiatku tohto “cestopisu” som spomínal, že sa na záver pokúsim o nejaké zhodnotenie tohto výletu. Či som toho schopný vlastne ani sám neviem. Je Madeira destinácia, po ktorej som vždy túžil? Určite nie. Páčilo sa mi tu? Určite áno. Aj keď som za tento názor na facebooku zožal vlnu hejtu, stále si myslím, že návšteva Funchalu nie je úplne potrebná. Madeira pre mňa nie je o mestách, ale o všadeprítomných parádnych výhľadoch a prírodnej kráse. Túlať sa uličkami a ochkať na kostolíkmi môžem kdekoľvek, na druhej strane, destinácii, ktoré pripomínajú Havaj a sú navyše veľmi ľahko a lacno dostupné z našich končín veľa nie je. Na konci dňa je to aj tak všetko o osobných preferenciách a možnostiach. Ja sa na Madeiru určite rád vrátim.