Turecko & Irak 2011

Deň 8 – Diyarbakir a Istanbul

10.3.2011

Ráno sa zobudím, dám si sprchu, pobalím sa a odchádzam. Autobus mi ide priamo spopod Hasanovho domu.

IMGP3261.jpg IMGP3262.jpg IMGP3268.jpg

Veziem sa opäť do štvrte Ofis, kde si v Hasanovej kaviarni nechám ruksak, keďže ešte mám do odletu dosť času a idem sa pozrieť po okolí. Na uliciach sú rozložené stánky, kde sa predávajú všetky možné potraviny.

IMGP3269.JPG IMGP3271.JPG IMGP3273.JPG IMGP3274.JPG IMGP3275.JPG

Začína pršať, tak idem na polhodinu na internet a preistotu si skontrolujem, či sa mi nezmenil odlet. Naštastie nie. Nastáva čas odísť na letisko, tak sa postavím na zastávku a idem študovať cestovný poriadok a zistiť čo mi tam ide. Osloví ma však jeden Kurd, že kam potrebujem ísť, tak sa ho pýtam, aký autobus ide na letisko. Ten ma hneď zlanári do auta, že ma tam odvezie, ale vravím mu, že nemám peniaze. On mi však hovorí, že ani žiadne nechce. Stavíme sa ešte v potravinách, kde mi kupuje colu a hovorí mi, že si nič na letisku nemám kupovať, lebo to tam je predražené :). Peniaze za colu aj za odvoz odmieta. Rozlúčime sa bozkami na líce a vchádzam do haly letiska, kde sa postavím do radu na detektor kovov, ktorý je už pri vstupe. Odovzdám batožinu a absolvujem ostatné povinné procedúry. Čas do odletu si krátim čítaním Majstra šarkanov a spestrujú mi ho aj stíhačky F16, ktoré tu každú chvíľu za veľkého hluku štartujú. Konečne nastal čas, kedy môžeme vstúpiť na palubu.

IMGP3280.JPG IMGP3282.jpg IMGP3285.jpg

Celý let čítam knihu, a dočítavam ju krátko po pristátí, keď už pomaly všetci opustili lietadlo. V Istanbule ma víta 0 stupňov a jemné sneženie. Za 13TL si kupujem spiatočný lístok na Shuttle bus na Taksim.

IMGP3286.JPG IMGP3288.JPG IMGP3289.jpg IMGP3291.jpg

Hneď ako vystúpim idem si dať skvelý Kumpir, ktorý som už takmer rok nemal.

IMGP3294.JPG

Podľa vytlačenej mapy sa vydávam nájsť Taksim Sofa hostel. Som už približne tam, kde by mal byť, ale nikde nič nevidím. Nakoniec mi poradí jedna domáca holka. Hostel je pekne zašitý a jeho jediná identifikácia je A4 nalepená na okne, kde je napísané „SOFA“.

IMGP3295.JPG

V izbe sa dám do reči s Američanom a Iráncom žijúcim v Nórsku o Kurdoch. V debate pokračujeme na čaji v neďalekej kaviarni, odkiaľ sa neskôr presúvame do obchodu. Tu kupujem fľašu tureckého červeného a ideme do hostela. Tu v rozhovore pokracujeme, pripojí sa k nám aj Fín idúci na bicykli z Barcelony. Keď sa dopije víno a príde únava je čas ísť spať. A keďže som čítal hrôzostrašné zážitky a dopravných zápchach trvajúcich 4 hodiny, kým sa dostanem na letisko zajtra vstávam veľmi skoro, čiže o šiestej.

IMGP3299.JPG