Turecko & Irak 2011

Deň 7 – Silopi a Diyarbakir

9.3.2011

Budím sa o siedmej a niečo po pol už idem peši po hlavnej ulici smerom k otogaru a hľadám nejakú otvorenú kebabáreň, kde sa pred 5 hodinovou cestou v autobuse najem.

IMGP3177.jpg IMGP3180.jpg IMGP3181.jpg

Nakoniec jednu nájdem, ale takto skoro ešte žiadny kebab nemajú, tak si dávam aspoň polievku s chlebom. Po raňajkách pokračujem popri ceste a čakám na nejaký taxík. Po chvíli jeden ide, tak ho zastavujem a veziem sa na otogar. Kúpim si lístok a krátko po ôsmej vyrážame. V Cizre, ktoré leží doslova pár metrov od Sýrskej hranice prestupujeme na otogare tí, čo ideme do Diyarbakiru do druhého autobusu.

IMGP3185.JPG IMGP3186.JPG IMGP3189.jpg

Cestou máme niekoľko prestávok, okrem iného aj v Çatalözü, kde sme stáli aj cestou do Silopi.

IMGP3191.jpg

Ako prichádzame do Diyarbakiru píšem Hasanovi z Couchsurfingu, s ktorým som dohodnutý, že u neho prespím. Dostanem inštrukcie, aby som prišiel do jeho kaviarne Mahya Kahve Evi v štvrti Ofis. Pri otogare sa ma jeden chalan pýta kam idem, tak mu povie, že do centra a pozýva ma do auta. Zadarmo ma hodí bližšie do mesta na zastávku autobusu, ktorý mi tam ide a ospravedlňuje sa, že on odtiaľto ide iným smerom. Autobusom sa teda doveziem do centra a po pár radách od domácich kaviareň úspešne nájdem.

IMGP3204.JPG

Hasan tu však práve nie je. Nechávam si teda vnútri ruksak, dám si ešte jeden čaj, či náhodou nepríde, ale keď stále nechodí a môj hlad sa stupňuje poviem obsluhe, že sa idem zatiaľ niekam najesť.

IMGP3206.JPG

Prejdem sa po pár uliciach na hlavnú, odfotím pár miestnych a ako is takto fotím na hlavnej ceste začnú ma otravovať žobrajúce decko. Naštastie ale po chvíli prichádzajú dve holky a odženú ho.

IMGP3207.JPG IMGP3209.jpg IMGP3212.JPG IMGP3221.JPG IMGP3230.JPG

Ideme sa prejsť teda nachvíľu po meste, keďže sa onedlho musím vrátiť do kaviarne. Prejdeme sa ku hradbám a vraciame sa do štvrte Ofis.

IMGP3239.jpg IMGP3241.JPG

Cestou započujem, že spomínajú Toma, ktorého tu stretli pred rokom, svet je naozaj malý. V jednej reštaurácií si dávam Lahmacun, ktorý som ešte nemal.

IMGP3247.JPG

Odtiaľ sa vraciam spolu s holkami do kaviarne, kde už je aj Hasan.

IMGP3251.JPG IMGP3253.JPG

Zvyšok večera trávim v kaviarni a po záverečnej nás Hasanovi kamoši odvezú autom k nemu. Hasan mi poukazuje svoje fotky a ponúkne ma silnou domácou Raki. Spať idem asi okolo polnoci.

IMGP3257.jpg IMGP3259.JPG