Lotyšsko 2020

Deň 5 – z Rigy domov

16.2.2020

Na luxusné raňajky sa dovalím až o trištvrte na osem. Rýchlo do seba nahádžem čo mi príde pod ruku, spláchnem to kávou a krátko po ôsmej sa už v Bolte rútim na letisko.

Keď som si doteraz o security na bratislavskom letisku nemyslel nič dobré, po security v Rige už si myslím. Ešte som naozaj nezažil, aby niekde každého jedného cestujúceho doslova šikanovali a nútili si všetky tekutiny z uzatvárateľného plastového vrecka vybrať a vložiť ho do ich uzatvárateľného plastového vrecka. Nehovoriac o tom, že predpis povoľuje 10 x 100ml a ten ich pidisáčok takýto objem nepojme ani náhodou. Čiže teta mi všetky pasty, šampón a sprchový gél nakáže vybrať, potom ich natlačí do toho jediného správneho sáčku a až potom tekutiny prejdú skenom. Keď sa tety po jej heroickom výkone pýtam, že aký je v tom teraz rozdiel, tak len na mňa pozerá ako teľa na nové vráta. Predpis je predpis. Toto by som čakal skôr na iných miestach v exsajuze a určite nie tu. Samozrejme, že potom si ich každý môže opäť prehodiť späť do toho svojho. No zostáva mi rozum stáť.

Posledné prachy oplieskam na litrový balsam domov a až do boardingu sa nič zaujímavé nestane. Chvíľa napätia nastane až keď čakáme pri lietadle a tete odfúkne z hlavy klobúk a ona sa ho rozhodne po letisku naháňať. To už sa za ňou rozbehnú zamestnanci a snažia sa ju zastaviť, ale nedá si povedať a stále prenasleduje kotúľajúci sa klobúčik. Našťastie jej ho jeden zo zamestnancov odchytí a ohrozenie letiska je tak zažehnané.

Let domov prebehne bez akéhokoľvek zapamätateľného momentu. O jediný adrenalín sa postarajú Slovak lines spolu s Flixbusom, ktorých autobusy s najbližším odchodom sú beznádejne vypredané. S veľkým šťastím chytám posledné voľné miesto v žlutom a nemusím tak túto agóniu predlžovať o viac ako je potrebné. O posledný bizarný zážitok sa postará Bolt. Za 3,70€ pre mňa príde BMW 5 (F10).