Krakow & Oswiecim 2012/2013

Deň 4 – Oswiecim

2.1.2013

Ráno nasleduje balenie, raňajky a odchod.

4 Friends Hostel Krakow

Oswiecim je vzdielaný niečo okolo 55 kilometrov, tak cesta netrvá príliš dlho. Dostávame sa až k Auschwitzu, ale parkovisko pred ním je platené, tak sa vraciame po hlavnej ceste do mesta a pri odbočke je nejaka stará administratívna budova so sídlom niekoľkých firiem a sú pred ňou voľné dve miesta, tak to tam odstavím. Keby to niekoho zaujímalo, súradnice sú: 50.035813,19.195708. K táboru je to 1,1 kilometra, čo nie je ďaleko, ale práve počas nášho presunu začne snežiť a fúkať a presne nám do tváre.

Oswiecim Auschwitz II

Vstup je zadarmo. Asi tu netreba nič extra písať, tak zopár fotiek:

Auschwitz II Auschwitz II Auschwitz II Auschwitz II Auschwitz II Auschwitz II Auschwitz II Auschwitz II Auschwitz II Auschwitz II Auschwitz II Auschwitz II Auschwitz II Auschwitz II Auschwitz II Auschwitz II Auschwitz II Auschwitz II Auschwitz II

Keď sme si prešli Auschwitz II radi by sme ešte videli aj Auschwitz I. Nevedeli sme úplne presne kde je, ale vidím odchádzať srbský autobus s turistami, tak ho nasledujem. Zaviedol nás správne. Pri ceste stojí niekoľko odchytávačov na parkoviská, ale my nemáme žiadne zloté, iba eurá a vlastne aj keby sme mali, nechce sa mi platiť za parkovanie. Opäť mám šťastie a z druhej starny nájdem malé neplatené parkovisko, vzdialené iba nejakých 150 metrov od komplexu. Súradnice tu: 50.030099, 19.204219. Aj do tohto komplexu je vstup voľný. Našou chybou je však to, že sme tu neskoro, návšteve by sa patrilo venovať celý deň. Prechádzame popod nápis Arbeit macht frei a vstupujeme do komplexu. V rámci múzea je sprístupnených niekoľko z nich, tematicky sú rozdelené na jednotlivé národnosti a účely, ku ktorým slúžili.

Auschwitz Auschwitz Auschwitz Auschwitz Auschwitz Auschwitz Auschwitz Auschwitz Auschwitz Auschwitz Auschwitz Auschwitz Auschwitz Auschwitz Auschwitz Auschwitz Auschwitz Auschwitz Auschwitz

Naša návšteva je však veľmi rýchla, tak sa zhodneme, že sem sa musíme ešte vrátiť. Čaká nás dlhá cesta domov, v Banskej Štiavnici ešte cestou berieme Peťa s Johou.

Roman Herda