Srbsko & Chorvátsko 2012

Deň 4 – Osijek

30.4.2012

Na raňajky mám pivo. Lebo som si nekúpil jedlo. Tak mi treba. Pri pivku sa ale dobre rozmýšľa čo dnes.

Osijek Osijek Osijek

Ako prvé si ideme pozrieť túto starú pevnosť Tvrda, v ktorej sa nachádza aj náš hostel Tufna. Hneď o dve ulice ďalej je pekáreň, tak si tu rovno kupujeme raňajky – párok v pečive, dodnes neviem ako sa to volá.

Osijek Osijek Osijek

S jedlom v rukách sa prechádzame vymretými ulicami. Je pondelok, tak sa nie je čomu čudovať.

Osijek Osijek Osijek

Prichádzame ku kostolu Sv. Michala, ktorý vybudovali v rokoch 1725 a 1748 jezuiti a má dve veže a sýtu žltú farbu.

Osijek Osijek

Cez park kralja Tomislava prichádzame na hlavnú ulicu a po tej pokračujeme až do centra.

Osijek Osijek Osijek Osijek Osijek Osijek

To tvorí námestie Ante Starčeviča, na ktorom je fontána a dominanta mesta – konkatedrála Sv. Petra a Pavla. Tu chvíľu oddychujeme, fotíme ľudí a v zmenárni zameníme nejaké peniaze.

Osijek Osijek Osijek Osijek Osijek Osijek Osijek Osijek Osijek

Z námestia sa vyberáme smerom na západ po ulici Josipa Jurja Strossmayera. O nejakého pol kilometra zabáčame doľava a náhodne objavujeme Maticu Slovenskú Osijek. Tak si spravíme foto a zároveň som dostal nápad čo ďalej.

Osijek Osijek Osijek

Neďaleko je stánok, kde si kupujeme vychladené pivo a ideme si ho vypiť na promenádu, resp. jej zadnú časť, kde chodia len cyklisti.

Osijek Osijek

Po pivku sme vyhladli, tak padne rozhodnutie aspoň raz sa nejeť v reštaurácií. Vraciame sa teda späť do centra a hľadáme niečo, čo vyzerá byť finančne v normálnych medziach. Nakoniec sa prejdeme asi nejaké dva-tri kilometre a nájdeme fajn reštauráciu, kde si dáme pizzu a ražniči s hranolkami a cibuľou.

Osijek Osijek Osijek Osijek

Po jedle si ideme oddýchnuť do hostela. Von sa vyberáme podvečer. V pekárni si kupujeme nejaké sympatické pečivo a spravíme si pár fotiek na námestí v Tvrde.

Osijek Osijek Osijek Osijek Osijek

Popri Dráve sa pomaly vyberáme do mesta. Pri cyklomoste nás zastihne západ slnka, tak sa tu chvíľu držíme a pozrieme si ho.

Osijek Osijek Osijek Osijek Osijek Osijek

V meste si ešte spravím zopár večerných fotiek, v jednom asi fastfoode (jedlo síce nebolo fast, ale zasa to nebola ani reštaurácia (ale sedíme na ulici pri stole)) si dáme výbornú pljeskavicu a vraciame sa do hostela.

Osijek Osijek Osijek Osijek Osijek Osijek Osijek