Cyprus 2020

Deň 4 – Omodos & Afroditina skala

20.1.2020

Na raňajky sme nejak nemysleli, našťastie v cene apartmánu je košík s ovocím, nejakými sladkosťami a instantnou kávou. Pobalíme veci, umyjeme riad a ešte netreba zabudnúť povypínať ohrev vody a klimatizačné jednotky, ktorými sa v zime kúri. Slnečné ráno treba využiť a ideme omrknúť centrum.

V Omodose fičí hlavne domáce víno, ktorého výroba tu siaha až do staroveku a predaj rôznych remeselných výrobkov. Aj teraz v januári je tak možné v centre stretnúť turistov a čo ma pobavilo najviac bolo, že jedna z miestnych predajkýň so zákazníkmi plynulo hovorilo po poľsky. Tak sa robí biznis. Kamenné námestie pôsobí fakt pekne, spolu s typickými úzkymi uličkami, ktoré ho obklopujú.

V centre parí najdôležitejšie miesto kláštoru Svätého kríža (Timios Stavros Monastery/Μοναστήρι του Τιμίου Σταυρού), ktorého vznik je opradený niekoľkými legendami. Či už to je legenda o zázračnom kríži, ktorý objavili v miestnej jaskyni starí obyvatelia mesta Kupetra – dediny, ktorá existovala pred Omodosom, alebo legenda, podľa ktorej kráľovná Elena na ceste z Jeruzalema s Pravým krížom musela prečkať búrku v malom prístave na Cypre, počas ktorého mala božské videnie ako sa Kríž vznáša nad horou – vízia, ktorá ju presvedčila, aby práve na tomto miesto založila kláštor. V každom prípade dnešný vzhľad kláštora sa datuje do roku 1816, kedy bol kompletne zrekonštruovaný do viac menej súčasnej podoby. Fotiť vnútri sa nesmie, na čo pred vchodom upozorňuje veľká tabuľa v niekoľkých jazykoch a aj keď to tu nemá kto skontrolovať tak som sa rozhodol to rešpektovať a nebyť buran. Odfotil som si teda aspoň stĺporadie a pohľad na hodinky ma presvedčil, že bude najvyšší čas vrátiť sa k apartmánu a vydať sa na cestu smer Pafos. Auto treba vrátiť pred druhou a to ešte chceme stihnúť legendárnu skalu, kde sa mala zrodiť bohyňa Afrodita.

Kľúč hodím do schránky, nakopnem motor a po slabej pol hodinke sme už na diaľnici. Odtiaľto to ide veľmi rýchlo a po ďalších 10 minútach už parkujem. Podľa predpokladu jediný domáci tu je predavač v obchode, inak samé červené “ešpézetky”. Slnko nás medzičasom bohužiaľ opustilo, tak skaly nevyzerajú tak úžasne ako na všetkých propagačných fotografiách s polarizačným filtrom, ale nemôžeme mať vždy všetko, že hej. Aby som sa teda ešte na chvíľu vrátil k tej samotnej skale. Skala oficiálne pomenovaná Petra tou Romiou a.k.a. Aphrodite’s Rock je podľa legendy presne miestom kde sa narodila alebo lepšie povedané zrodila bohyňa Afrodita a to veľmi obskúrnym spôsobom. Gaia (Matka Zem) údajne požiadala svojho syna Cronusa, aby zmrzačil svojho otca Ouranosa (Unanosa/Urána). Ten sa rozhodol, že mu odsekne semenníky a tie potom hodil do mora. Tam potom prišlo k fúzii týchto biologických materiálov a Afrodita sa tu zrodila z bielej morskej peny. Poetické. Po tomto edukačnom okienku prichádza aj okienko slnečné a aspoň na pár minút vykukne zdroj života a pláž zaleje slnečné svetlo.

Do vrátenia auta zostávajú dve hodiny, tak udalosti majú už rýchly spád. Na poslednej pumpe pred odbočkou na letisko natankujem plnú a poslednú hodinu zabijeme obedom v reštaurácii Londos Perasma,kde by som so zatvorenými očami tipoval, že sa nachádzam v hrabstve Oxfordshire a nie na Cypre. V supermarkete nakúpime nejaké suveníry na domov a pivečko pred odletom. Vrátenie auto je expresné, všetko je v poriadku, tak za minútu hotovo. Hneď vedľa letiska je pláž, tak si tam skočíme vypiť posledné pivko pred odletom.