5.7.2008

Prvýkrát sa budíme pri rumunskej pasovej kontrole a keď sa nám podarí opäť zaspať, prichádza moldavská. Pohraničiar nám najprv listuje v pasoch, potom ich prikladá k prenosnému počítaču Asus, čo má pri sebe a nakoniec dostávame pečiatky. O chvíľu neskôr príde kolega, ktorý sa nás po rusky pýta niečo ohľadom batožiny, ale keďže mu nerozumieme, vyťahuje papiere colnej deklarácie v angličtine, ktoré vyplňujeme a neskôr odovzdávame. Medzitým na našom vlaku prebehla výmena podvozku za ten so širším rozchodom.

DSCF3125.JPG DSCF3127.JPG DSCF3128.JPG DSCF3130.JPG

Pomaly vyrážame a o 8:50 vystupujeme na hlavnej kišinevskej vlakovej stanici, ktorá je moderná a čistá.

DSCF3133.JPG DSCF3135.JPG

Na stanici po druhýkrát prehrávam boj s tureckým záchodom. Pred stanicou pozeráme do mapy, čoho si všimne jedna žena, ktorá neďaleko nás sedí v aute. Lámanou angličtinou nám poradí ísť na trolejbus číslo 22 do centra na hlavnú ulicu Stefan Cel Mare. Vystupujeme pred McDonaldom, kde rovno aj raňajkujeme. K mojej radosti tu majú normálny záchod. Stretávame tu ešte jedného postaršieho Američana, ktorý ide ešte s niekoľkými ľuďmi opačnou trasou ako my. Prehodíme pár viet, zaželáme si nice trip a vyberieme sa podľa mapy smerom k hotelu Zarea. Hotel nakoniec v spleti uličiek nájdeme a u recepčnej, s účesom model 1960 platíme za dve noci 540 moldavských LEI za dvojlôžkovú izbu so spoločnou kúpeľňou a WC na chodbe.

DSCF3143.JPG DSCF3145.JPG

Vybalíme sa, perieme si veci a konečne sa sprchujeme. Vyrážame do mesta. V supermarkete nás udivujú ceny cigariet a kupujeme si minerálku. Sedíme v parku pri fontáne a ja čítam sprievodcu.

DSCF3146.JPG

Píšu, že lístky do Odessy na autobus sa dajú kúpiť aj dopredu, tak sa po hlavnej kišinevskej ulici vydávame na autobusovú stanicu.

DSCF3151.JPG DSCF3152.JPG DSCF3153.JPG DSCF3167.JPG DSCF3168.JPG DSCF3170.JPG

Tá susedí s trhom, takže je tu dosť rušno. Nebyť dvoch chalanov, z ktorých nám jeden kúpil lístky, keďže teta za prepážkou po anglicky nevedela, tak neviem ako by to dopadlo, lebo pero sme pri sebe nemali. Robíme však chybu v domnení, že ôsmeho je pondelok. Zisťujeme, že lístky máme až na utorok, tak nám neostáva nič iné ako si pobyt v Kišineve neplánovane o deň predĺžiť. Pred stanicou prvýkrát ochutnávame kvas a hľadáme reštauráciu zo sprievodcu. Namiesto nej však nachádzame predajňu detského oblečenia. Zapadneme teda do najbližšej na terasu a niečo si náhodne objednávame.

DSCF3172.JPG DSCF3173.JPG

Cena je nakoniec o niečo vyššia ako sme počítali a vzhľadom nato, že sa nám pobyt v hlavnom meste Moldavska predĺžil, náš plán vystačiť so 100 eurami nevychádza. Meníme ďalších 50 a vraciame sa do hotela. Po ceste v potravinách kupujeme 2 pivá v plaste.

DSCF3175.JPG

V hoteli odpočívame, ja píšem zápis za posledných pár dní a Zuzka spí.

DSCF3174.JPG

Pred ôsmou odchádzame na hlavnú vlakovú stanicu na internet, kde si zisťujeme ubytovanie v Odesse.

DSCF3176.JPG DSCF3183.JPG DSCF3184.JPG

Večer pozeráme v telke Nebezpečnú Rýchlosť. Naposledy si pamätám ako Jack nastupuje do autobusu.