Istria 2014

Deň 3 – Z Ljubljany cez Trieste do Fažany

28.7.2014

Dnes vstávame skoro. Pred nami je veľký deň – ideme do servisu a nevieme č o máme čakať. Autoservis A/C Avtoelektrika na Sneberskej ceste 30 je našťastie len niečo vyše troch kilometrov, kúsok od miesta nášho pobytu, tak nemusím riskovať jazdu cez celé mesto. Bohužiaľ ale sídli v dedinke pri meste, kde dokopy nič nie je. Pred servisom sme už o pol ôsmej, ale aj tak sme druhí. Pred nami je ešte jeden dedko na dvojkovom golfe s problémom so zapaľovaním. Pred ôsmou prichádza zamestnanec servisu, ktorý na naše veľké štastie hovorí anglicky, tak keď mu vysvetlím náš problém hneď identifikuje o čo ide. Onedlho prichádza aj majiteľ servisu. Dedko je vybavený za pol hodinu a o pol deviatej si berú na starosti moje auto. Pokazil sa alternátor. No nič, nemáme na výber, tak to dávame opraviť. Máme veľké štastie, že sa do toho pustili hneď. Hneď pri servise je kaviareň s terasou, tak tu trávime celé doobedie. O jednej sa ideme prejsť do dediny, je tu aj pizzeria, tak sa najeme.

IMGP4235.JPG IMGP4239.JPG IMGP4242.JPGIMGP4245.JPG IMGP4246.JPG IMGP4247.JPG IMGP4250.JPG

Auto je hotové o pol tretej, účet robí 185€, čo nie je veľmi potešujúca správa. Ďakujeme za záchranu, lúčime sa a vraciame sa do našej štvrte, kde si v hoferi nakúpime nejaké jedlo. Lúčime sa s Mirom, ktorý odtiaľto už pokračuje po vlastnej stopárskej osi a do GPS zadávam nový cieľ – 100 kilometrov vzdialené Trieste. Ísť po okreskách ma omrzí po 15 minútach, kedy stále niekto stojí, odbočuje, vchádza, dáva prednosť atď, tak si na pumpe kupujeme predraženú 15€ diaľničnú nálepku a vraciame sa na diaľnicu, ktorá nas dovedie až k mestečku Sežana, od ktoréhoj pokračujeme po klasickej ceste. Pri dedine Lipica vedie cesta skrz obrovskú konskú farmu. Z oboch stráne je lemovaná stromami a bielymi plotmi, za ktorými sa voľne pohybujú kone.

IMGP4255

Krátko nato už prekračujeme slovinsko-talianské hranice. Trieste je takmer po ceste a bola by škoda sem aspoň na chvíľu nezavítať. Od hraníc začína klesanie a pred nami sa začína vynárať mesto. Zrazu je všade veľa skútrov a my netušiac kde je centrum ideme len tak naslepo stále dole smerom k pobrežiu. V rádiu sa nam na náhodnom výbere z mp3 práve pustí Con te partiro od Bocelliho, tak to má tu správnu taliansku atmosféru 😀 Zaparkujeme nakoniec na platenom parkovisku neďaleko centra hneď pri vode (45.648924, 13.764130). Koľko to stálo si už nepamätám, ale drahé to nebolo.

IMGP4261.JPG IMGP4263 - IMGP4266.jpg

Hneď cez cestu je hlavné námestie mesta – Piazza Unità D’Italia. Často býva označované ako najväčšie námestie v Európe, ktoré leží hneď pri mori. Odtiaľto prejdeme ku Grande Canal, na konci ktorého je budova kostola Sant’Antonio Nuovo. Kanál s kostolom sú jedným z najčastejšie fotografovaným miest v Trieste.

IMGP4267.JPG IMGP4273.JPG IMGP4274.JPG IMGP4277.JPG

Nemáme nejaký konkrétny cieľ, tak sa len tak prechádzame uličkami, až prichádzame k jednej z vačších križovatiek. Tu si na terase kaviarne dáme kávu a nachvíľu oddýchneme. A hlavne rozmýšľame kde dnes budeme spať. Ale rozmýšľanie k ničomu nevedie a rozhodujeme sa nechať to na náhodu. Pomaly sa vraciame k autu. Prechádzame okolo kostola Sant’Antonio Nuovo a odtiaľ na Piazza della Borsa.

IMGP4279.JPG IMGP4281.JPG IMGP4289.JPG IMGP4291.JPG IMGP4296.JPG IMGP4301.JPG IMGP4303.JPG IMGP4306.JPG IMGP4310.JPG IMGP4315.JPG IMGP4323.JPG

Je čas ísť. Nasadáme do auta a vyberáme sa smerom na slovinské mesto Koper. O pár minút sme v Slovinsku. Tu vchádzame na diaľnicu, ktorou pokračujeme až pokým neskončí, čo je celkom skoro, lebo za Koperom už je len klasická cesta. Po 15 kilometroch dosahujeme chorvátske hranice, kde nám formálne skontrolujú pasy a môžeme pokračovať. Kúsok za hranicami vchádzame na diaľnicu, ktorou sa vezieme až ku mestečku Nova Ves, kde schádzame dole. Pôvodne som to chcel odstaviť niekde tu v okolí, ale nejak sa nam nič nepozdáva a opäť do toho vstupuje naša nerozhodnosť. Po okreskách sa takto vezieme ďalších 35 kilometrov az po Limský záliv, ale stále nevieme nájsť nič uspokojivé. Skončí to tak, že ideme až na samý juh k Pule, kde nakoniec parkujeme v mestečku Fažana asi 100 metrov od mora. Pomaly sa začína stmievať, tak si berieme jedno červené víno, čo sme kúpuli ešte v Ljubljane a ideme ho vypiť na pláž. Zisťujeme, že hneď za plážou je kemp so sprchami a záchodmi, čo viac si priať.

IMGP4328.JPG IMGP4330.JPG IMGP4331.JPG