Taliansko 2018

Deň 3 – Manarola

19.10.2018

Po veľmi chabom spánku prerušovanom hulákajúcimi opilcami a čistiacou čatou sa zobúdzam ešte viac unavený ako som bol včera. Nedá sa však nič robiť, tak sa dám ako tak dokopy a skočím na raňajky a hnedý životabudič (myslím kávu). Z kaviarne si len odkráčam na stanicu a zakúpim lístok do dedinky Manarola.

Tá je jednou z piatich, ktorá tvorí legendárnu skalnatú pobrežnú oblasť Cinque Terre. Po cca hodine jazdy prichádzame do La Spezia s 5 minútovým meškaním, vďaka ktorému vidím môj nadväzujúci vlak práve odchádzať. 20 minútovú prestávku využijem na ďalšiu kávu a ponevieranie sa po stanici.

Nasadnem do plného vlaku a po 20 minútach jazdy prevažne tunelmi vystupujem na miniatúrnej stanici vysekanej v skale. Hlúčiky ázijských tvári ma utvrdzujú, že som na mieste.

Zo stanice do dediny treba prejsť niekoľko desiatok metrov dlhým tunelom, ktorý ma vyklopí priamo v centre na námestí. Tu sa pokorzujem po hlavnej ulici Via Renato Birolli až k Ligúrskemu moru. Treba povedať, že počasie mi na október vyšlo exkluzívne. Prejdem sa na známu vyhliadku, odkiaľ je parádny výhľad na dedinu. Negatívom je okrem vysokého počtu ľudí aj nie zrovna ideálna poloha slnka. Ale to nie je nič s čím by si foťák a postproces nevedel poradiť.

Ale aj tak sa sem ešte vrátim pri západe slnka, na ktorý teraz na jeseň našťastie netreba čakať do neskorých večerných hodín. Vraciam sa naspäť ku stanici a pokračujem ďalej. Tu totiž začína scénický chodník do vedľajšej dediny Riomaggiore. Radosť mi po pár sto metroch pokazí zavretá brána.

Vraciam sa teda do dediny a namiesto prechádzky do Riomaggiore si teda spravím prechádzku po Manarole. Pomaly sa začína ozývať hlad, tak ju preruším obedom na buržuja v Trattoria dal Billy s výhľadom na more, kde si neodpustím aj dezert. Zvyšný čas sa motám po opustených uličkách na vrchu dediny a pozerám na preplnené turistické lode.

Keď je slnko dostatočne nízko vraciam sa na vyhliadku pre pár fotiek. Spokojný odchádzam smerom na stanicu a cestou zakúpim predraženú magnetku s nálepkou Made in China.

Pred siedmou som opäť v La Spezii a počas prestoja sa zasa motám po stanici. Vo vlaku na mňa opäť doľahne únava, tak sa v Pise už iba odpravím na izbu spať.