Velingrad 2019

Deň 2 – wellness vo Velingrade

9.2.2019

Relaxačný víkend znamená žiadne skoré vstávanie, tak si ráno dávame pekne na čas. Po raňajkách sa presúvame do SPA centra, kvôli ktorému sme sem prišli. Najbližšie tri hodiny strávime saunovaním a skúšaním rôznych bazénov.

Zo SPA nás vyženie až hlad a pekné počasie, ktoré láka aspoň si prejsť centrum cez deň. V meste to aspoň teraz trochu žije, obchody sú pootvárané a aj nejakí tí ľudia na ulici. Krátka nákupná ulica plynule prechádza do námestia s fontánou v strede, ktorému ale dominuje masívny Hotel Zdravets.

Ešte pred námestím sa zastavíme pri vojenskom pamätníku, naproti ktorému je betónový skelet nedokončeného obchodného domu. Obligátne kontajnery nesmú chýbať. Krajšiu časť centra reprezentuje na druhom konci ulice Chrám Nanebovzatia Panny Márie (Храм Успение Богородично) s príjemným parkom.

Opäť ideme skúsiť šťastie do Činarite a tentokrát nájdeme reštauráciu takmer prázdnu. Po krátkom prezretí jedálneho lístku od statnej bulharky, ktorá keby na nás zvýšila hlas, tak asi s plačom utečieme domov, objednávame šopský a jahňacie klobásky s bylinkami (апрески наденички с билки).

Potiaľto bolo všetko vrátane jedla na výbornú. Po výdatnom obede ešte chceme objednať dezert a od tejto chvíle nás začne obsluhovať iná čašníčka. Objednávam teda dva krát čokoládove suflé a dve plisky. Po asi 20 minútach príde prvé suflé s tým, že druhé je tu hneď. Ešte raz teda pýtam dve plisky.

Druhé suflé príde asi o 15 minút a plisky stále nikde. Keď už máme oba dezerty zjedené a brandy stále ani po ďalších 10 minútach nikde strácam už trpezlivosť a platíme. Týmto neskorým obedom a teda hlavne čakaním na alkohol, ktorý nikdy neprišiel sme stratili drahocenný čas, SPA je totiž otvorené iba do deviatej. Cestou sa ešte zastavíme v potravinách, kde vykúpim poslednú sedmičku plisky za 13,50. Hneď po príchode do hotela teda nestrácame čas a onedlho sme už v saune. Druhé kolo wellnessu zakončíme vo vonkajšej vírivke, kde k záveru otváracej doby konečne nikto nie je. Bodkou za dňom je sledovanie Top Gunu na izbe.