Srbsko & Chorvátsko 2012

Deň 2 – Novi Sad

28.4.2012

Zobúdzame sa okolo pol desiatej. Nasleduje povinná jazda sprcha – raňajky – káva a vyrážame do mesta.

Novi Sad Novi Sad

Prvé kroky vedú k autu, či si predsa len nenájdem papuču alebo pokutu, ale našťastie nikde nič. Akurát nás zastavila jedna staršia pani, keď nás videla pri aute a pýtala sa či je naše. Hovoríme, že áno. “Aké zlatučké, také by som chcela,” vraví nám.

Novi Sad

Hneď odtiaľ ideme hľadať zmenáreň. Netreba veľa námahy, nachádzame ju o dve ulice ďalej a mením eurá na dináre.

Novi Sad Novi Sad Novi Sad

Nemáme žiaden extra plán, tak sa vyberáme na námestie a odtiaľ uličkami centra smerom k Dunaju.

Novi Sad Novi Sad Novi Sad Novi Sad

Cestou prechádzame cez pekný Dunavski Park, až prichádzame k Varadinskemu mostu.

Novi Sad Novi Sad Novi Sad Novi Sad Novi Sad

Tu v podstate Novi Sad končí a na druhej strane už je mesto Petrovaradin s rovnomennou pevnosťou z roku 1692. Tam aj naše kroky vedú.

Novi Sad Novi Sad

Na to, že je iba apríl je pekne horúco a čo môže byť v tejto situácií lepšie ako vychladené pivo? V malých potravinách pod pevnosťou si ich zopár zadovážime.

Novi Sad Novi Sad

Výjdeme pár schodov, a ešte pred vstupom do pevnosti s malým trávnatým oblúkom s pekným výhľadom na mesto, si na nejaký čas sadneme a popíjame.

Novi Sad Novi Sad

Keď už nie je čo piť, je to neklamný znak toho, že treba ísť. Vchádzame teda do pevnosti k veži s veľkými hodinami, ktoré majú ručičky naopak. Minútová je malá a hodinová veľká. Vraj kvôli tomu, aby lodníci plaviaci sa okolo videli koľko je hodín, minúty ich predsa nezaujímajú.

Novi Sad Novi Sad

Pozrieme si areál a opúšťame ho opačnou stranou cez kľukatú cestu.

Novi Sad Novi Sad

Onedlho sme už dole pod pevnosťou. Druhý most je ale celkom ďaleko, navyše to nevyzerá, že by malo byť cestou niečo zaujímavé, tak meníme plán a rozhodneme sa vrátiť na druhú stranu rieky tým istým. Cestou natrafíme na kovový stôl s dvoma stoličkami, ktorý musíme vyskúšať a spravíme si tu vlastne aj malú prestávku.

Novi Sad

Na druhej strane Dunaja sa vyberáme náhodnou cestou, kam nás nohy zavedú. Dostávame sa na ulicu Maksima Gorkog, ktorá nás privedie až k nákupnému centru New Media World.

Novi Sad Novi Sad

Vnútri to vyzerá na štýl ako tržnica na Trnavskom mýte v Bratislave, samozrejme mimo všetkých tých stánkov s jedlom a zašitých nalievarní a je to celkovo rozľahlejšie.

Novi Sad

Už cestou na nás prišiel hlad a ešte sme neobedovali, tak hľadáme čo a kde zjesť. Prejdeme okolo centra a futbalového štadióna a nachádzame sa opäť na ulici Maksima Gorkoga, ale je tu veľké parkovisko vytvárajúce dojem námestia a celkom rušno, zopár stánkov tu a tam. Vyzerá to, že tam majú celkom dobré pljeskavice a spol., tak si dačo podľa obrázka vyberáme a celkom dlho čakáme kým to spravia. Keď sa konečne dočkáme, tak sa zázrakom uvoľní jeden plastový stôl pod slnečníkom, čo viac si priať? Najedení sa po ulici Vase Stajica presúvame smerom do centra.

Novi Sad Novi Sad

Pódium na námestí už slúži svojmu účelu a ozývajú sa z neho najrôznejšie politické slogany za búrlivého skandovania davu.

Novi Sad Novi Sad

Ideme si na chvíľu oddýchnuť na izbu, kde pokračujem v sledovaní cez okno. Podvečer sa vyberáme objavovať mesto opäť iným smerom.

Novi Sad

Prichádzame na ulicu Narodnich heroja a pokračujeme po nej až na Laze Kostiča, kde zabáčame a v bistre si kupujeme nejaké bureky a v potravinách nealko.

Novi Sad Novi Sad Novi Sad

Prichádzame na bulevar Oslobodenja a okolo už zavretého trhu pokračujeme ďalej.

Novi Sad Novi Sad

Ideme bočnými ulicami v približnom polkruhu, tak aby sme vyšli niekde blízko centra.

Novi Sad Novi Sad Novi Sad

Dostávame sa k synagóge, ktorú si obídeme a znova sa nachádzame na ulici Narodnich heroja.

Novi Sad Novi Sad Novi Sad Novi Sad

Je tu príjemný rockový bar s terasou, kde si sadáme a objednávame vychladené pivá. Sedíme tu až do tmy a po nejakých 3 pivách sa pomalý poberáme.

Novi Sad Novi Sad Novi Sad

V okolí synagógy si ešte spravím pár nočných záberov a v bufete hneď vedľa večeriame opäť nejaké srbské burgery.

Novi Sad Novi Sad Novi Sad Novi Sad

V potravinách si kupujeme ešte zopár pív a neďaleko nášho ubytovania je malé námestie, ktoré je plné chlastajúcich mladých, tak sa decentne s pivom pripájame.

Novi Sad Novi Sad