Ľvov & Kyjev 2019

Deň 2 – Kyjev

2.6.2019

Ranná kakofónia nas prinútila nezdržiavať sa v hosteli viac ako je potrebné. Pešibusom sa teda radšej presúvame do Puzaty neďaleko, kde zadelíme výdatné raňajky.

Popod nástupištia sa presúvame na stanicu metra Vokzalna, kde už sú všetky automaty vypnuté, keďže metro v Kyjeve plánuje prejsť od žetónov na QR kódy. Žetóny sa budú predávať do 30. októbra a naposledy sa budú dať použiť 3. novembra tohto roku.

Odvezieme sa dve zastávky na Teatralnu a na povrchu ma prekvapí uzatvorený Chreščatyk. Onedlho sa ukáže, že dnes sa konal “Color Run”. Ulica je pekne rozpálená a keby sme vedeli, koľko tu je stánkov s jedlom, tak sa na Puzatu vykašleme. Na Majdane mladé slečny rozdávaju tričká na podporu Zelenského, jediná podmienka je, že si ich musí každý hneď obliecť. Tričko si teda oblečiem, spravím foto a o 100 metrov ďalej prehodím pôvodné. Veď na spanie dobré.

Z majdanu sa prejdeme k Oblúku družby národov (Арка дружби народів), resp. Pamätníku rusko-ukrajinského “priateľstva”. Pred dvoma týždňami tu práce finišovali a teraz je už hotovo. Ľudí je tu teda požehnane, aj keď väčšina z nich sem prišla (my v podstate tiež) najmä kvôli novému vyhliadkovému mostu, na ktorom už na druhý deň po otvorení popraskali dve sklá. Podľa Klička na ne niekto zospodu strieľal. Divoký východ.

Davy ľudí nás odrádzajú zdržať sa tu dlhšie ako pár sekúnd, tak pokračujeme smerom Vladimírsky kopec (Volodymyrska Hill/Володимирська Гірка). V tieni stromov sa tu prejdeme uličkou, kde miestni maliari ponúkajú svoje diela, z ktorých by som si niekoľko vedel predstaviť aj doma na stene, až k Chrámu svätého Ondreja (Андріївська церква).

Hip uličkou zídeme dole do štvrte Podil a Janku vezmem do Oyster & Co na krevety a prosečko.

Po tomto ľahkom a delikátnom obede volám Uber a onedlho už sa valíme ulicami smerom na Žuljany. Tu nás čaká ďalšia novinka – dostavba terminálu už je odovzdaná do užívania a na security check teda už ideme do novej časti, ktorá vyzerá byť pre potreby kontroly značne predimenzovaná. Zato pasová kontrola je tragicky pomalá, aj keď nie vinou pracovníkov, ale extrémne pomalým systémom, ktorý pas načítava desiatky sekúnd. Nám už zostáva iba absolvovať let domov a psychicky sa pripraviť na to, že zajtra je opäť pondelok.