Krakow & Oswiecim 2012/2013

Deň 2 – Krakow

31.12.2012

Budík máme niečo pred ôsmou. V kuchyni sú už nachystané veci na raňajky, tak sa naraňajkumeme a podarí sa nám už o deviatej vypadnúť.

Krakow

Počkáme si na bus a vnútri zisťujeme, že je pokazený automat na lístky. Vezieme se ešte pár zastávok a pozerám akí ľudia nastupujú, ale na jednej ich už je príliš veľa, tak pre istotu vystupujeme.

Krakow Krakow Krakow Krakow

Čakáme teda na ďalší, nastupujeme a vystupujume už po nejakých 2-3 zastávkach neďaleko Wisly.

Krakow Krakow

Po Aleje Trzech Wieszczów prichádzame až k rieke a mostu Debnicki. Zchádzame k vode, kde niekoľkí ľudia kŕmia labute.

KrakowKrakowKrakow

Prechádzame popod most a pred nami sa začne vynárať Wawel – miesto s veľkým významom pre Poliakov. Nachádza sa tu kráľovský zámok a katedrála a bolo tu korunovaných mnoho poľských kráľov.

Krakow

Po promenáde popri rieke sa dostávame až pod Wawel a po bočných schodoch prichádzame do komplexu.

Krakow Krakow Krakow

Je tu plno turistov a vietor od rieky. Ten ustáva na nádvorí, počet turistov sa však ešte znásobuje. Spravíme si zopár fotiek a prejdeme si komplex, vrátane renesančného nádvoria.

Krakow Krakow Krakow Krakow Krakow

Z Wawelu pokračujeme ulicou Kanonicza. Prichádzame ku kostolu sv. Petra a Pavla, ktorý už leží na pešej ulici Grodzka, ktorá sa tiahne od Wawelu až na Rynek Glowny.

Krakow Krakow Krakow Krakow Krakow Krakow Krakow

Tu si chvíľu oddýchneme a pozrieme si obchody v Sukiennice – hale na námesti.

KrakowKrakowKrakow

Peši pokračujeme na námestie Jana Matejki. Cestou míňame účastníkov Silvestrovského behu. Na námestí si dáme oddych na lavičke a zároveň sa rozhodujeme čo ďalej.

Krakow Krakow Krakow Krakow

Rozhodujme sa ísť niekde najesť a keďže máme celkom blízko vlakovú stanicu, skúsime šťastie tam. Ponuka jedál na stanici nás však neoslovila, nie že by bola zlá, ale chceli sme niečo viac Poľské.

Krakow

Od stanice sa teda vraciame späť smerom do centra. Cestou sme na Slawkowskej zahliadli malé bistro, kde robili pyrohy. Objednali sme si dve porcie s opraženou cibuľkou s mäsom po 9 PLN a k tomu veľké nepasterizované pivo po 6,50 PLN.

Krakow Krakow Krakow Krakow Krakow

Po jedle sa rozhodujeme ísť sa pozrieť do židovskej štvrte Kazimierz. Cez hlavné námestie sa dostávame k budove hlavnej pošty.

Krakow Krakow Krakow Krakow

Odtiaľto už je kúsok. Túlame sa ulicami bez nejakého bližšieho cieľa.

Krakow Krakow Krakow Krakow Krakow Krakow Krakow Krakow Krakow

Za nejakú hodinu už bude tma, tak sa pomaly vraciame do hostela.

Krakow Krakow

Medzi ôsmou-deviatou si otvárame vodku, ktorú pijeme popri sledovaní Interstelly 5555, ktorú už neskôr príliš nevnímame.

Krakow

Z hostela odchádzame asi okolo jedenástej. Námestie je totálne plné, príchod Nového roka vítame so šampanským a davom Poliakov okolo nás. Hodinu po polnoci program končí, ľudia sa začínajú rozchádzať. My dopíjame šampanské, ktoré mi celkovo veľmi nechutí a niečo po druhej prichádza náš nočák, v ktorom takmer zaspím.