Rusko 2021

Deň 10 – z Piteru cez Moskvu a Viedeň až do Bratislavy

21.6.2021

Budík o 3 hodiny neskôr znamená, že je čas na let číslo 2. Na checkine hneď otázky, že kde mám PCR test, tak hovorím, že ja Rakúskom iba tranzitujem a v takom prípade test nepotrebujem. Nato si milady pýta “proof of transit”, na čo jej zasa ja odpovedám, že lístok na autobus si kúpim po prílete. Ale tá si ide svoje dookola a keďže som nevyspatý a určite nie v nálade sa tu hádať s tetou a ukazovať jej rakúske weby tak jej strčím pod nos očkovací certifikát, čo ju nadmieru uspokojí.

Let do Moskvy ubehne pocitovo prekvapivo rýchlo a dostávam aspoň krekry a kávu. Na Šeremetjeve pristávame na novej tretej dráhe, otvorenej len v septembri 2019 o ktorej existencií som doteraz ani nevedel. Zaujímavosťou je hlavne to, že medzi dráhou a terminálmi lietadlá prechádzajú po moste ponad cestu.

Lietadlo odparkujeme vedľa Superjetu, ktorého som sa ani na tomto výlete nedočkal a autobus nás vyklopí na vnútroštátnom termináli B. Tranzitná kontrola 3 razy prísnejšia ako keď som do Ruska a ten pas s dlhými vlasmi budem musieť už naozaj vymeniť. Zakaždým na mňa pozerajú ako na retarda a už mi to prestáva byť príjemné. Ešte že v januári končí. Automatickým vláčikom popod dráhami sa presuniem na terminál D, kde ešte v Duty Free popozerám, či nemajú domáci koňačik, ale mám smolu.

kapsule na úrovni

Predavačka sa ma snaží nahovoriť na vodku presviedčaním aká je super na zažívanie, ale kto by už pil vodku. Posledný let do Viedne mám opäť spríjemnený občerstvením a o jedenástej doobeda som späť v Schengene. Teda nie úplne, ešte ma čaká pasovka, ktorá našťastie ide rýchlo, nie len že na Schwechate sa EU a nonEU okienka dodržiavajú (áno myslím vás páni policajti na BTS), ale dokonca je tu aj špeciálne okienko na tranzit (vrátane pozemného tranzitu na SK, CZ a HU). Predposlednou štrekou je Slovak Lines na Nivy tou úplne poslednou Bolt. Domov prichádzam dopotený po 17 hodinách odkedy som vkročil na letisko v Murmansku.