Rusko 2018

Deň 10 – cez Moskvu domov

5.8.2018

Od šiestej sa už len prehadzujem v posteli, tak ma budík o ôsmej neprekvapí, narozdiel od Janky. Z hotela sa vytrepeme až o pol desiatej, odubytovávame sa a pred odchodom na letisko by sme ešte radi niekam zašli na raňajky a kávu. Toto sa však ukáže ako veľmi náročná úloha. Takmer všetko je “takto skoro” pozatvárané. Popod budovu hlavnej pošty sa prejdeme až na hlavné námestie, ale aj tu je mŕtvo. Veľmi smutné.

Obídeme teda celý bok a nakoniec nám nezostáva nič iné, ako sa po Komsomoľskej vrátiť až ku stanici a skončiť v rovnakej kaviarni ako včera, lebo aj tá tradičná stolovaja je zavretá. Na vajcia nemám chuť, tak si dám na raňajky burger. Potom už nie je čas nazvyš. Yandexom privolávam taxík a príjemný pán nás odvezie na 20 kilometrov vzdialené letisko. Odlet máme z nového terminálu, ktorý nemá ani dva roky.

Checkin aj kontrola je rýchla a onedlho už ideme autobusom k lietadlu. Ako aj ostatní tranzitujúci pasažieri dostávame miesta hneď na začiatku lietadla. V našom prípade tie exkluzívnejšie hneď za stenou, ktorá oddeľuje business class, a to sa rovná kráľovskému miestu na nohy.

Po káve a sendiviči pristávame o necelé dve hodiny v upršanej Moskve na termináli B medzinárodného letiska Šeremetyevo (Sheremetyevo/Шереметьево). Ten sa nachádza na severnej strane letiska, pričom odlet máme z terminálu D, ktorý je zasa na juhu.

Na presun medzi terminálmi premáva podzemný automatický vláčik. Na prestup máme hodinu a 55 minút, pričom minimálny čas uvádzaný na tranzit medzi týmito dvoma terminálmi je hodina a pol. Ale všetko ide tak extrémne rýchlo, že aj napriek pasovej kontrole batožiny a presunu vlakom sme presne o 30 minút už pred našim gejtom 13 (ale to môže byť aj tým, že okrem nás v tom čase nikto iný).

Zvyšný čas už zbehne rýchlo, zákusky za 7€ kus si nedoprajeme, ale dotlačíme sa radšej na palube rovnakým sendvičom ako na linke Volgogradu. Vo Viedni sme po pol siedmej, opäť s radosťou využijeme pasové automaty a o siedmej už sedíme na palube žlutého do Bratislavy. V rodnm meste sme o ôsmej. Auto je v poriadku, ostáva už le odšoférovať posledných pár kilometrov domov a uzavrieť tak ďalší úspešný výlet.