Cherson 2019

Deň 1 – večerný let do Kyjeva

Tradíciu kúpacích predĺžených víkendov na sviatok Cyrila a Metoda sme priniesli na svetlo sveta pred 2 rokmi výletom do rumunského letoviska Mamaia. Minulý rok sme zostali verní Čiernemu moru a presunuli sa o niekoľko stoviek kilometrov severnejšie do ukrajinskej Odesy, kam som zavítal po 10 rokoch. Tento rok padla voľba opäť na Ukrajinu, more sme však vymenili za rieku Dneper a destináciou sa stalo mesto Cherson.

4.7.2019

Keď prišla možnosť refundnúť poobedný let Wizzom z Viedne do Kyjeva, neváhal som. Dovolenku treba šetriť a to aj za cenu kúpy dvoch jednosmerných leteniek na buržuja s Austrianom o 21:20. To nám zaručí pohodlný presun po pracovnej dobe na Schwechat bez stresov a sledovania hodiniek a 19:30 tak už vystupujeme na letisku. Po vyše dvoch rokoch odlietame z terminálu 3, preto hneď za kontrolou ideme obaja premiérovo otestovať non-schengen Sky Lounge salónik, kde zadelíme večeru a ja aj pimpnutý Larsen koňak – Single Grape.

Spokojní tak pred deviatou už stepujeme pred gejtom a onedlho buržujsky rukávom do lietadla. To už je pomaly aj pre človeka sviatok, keď nemusí ísť k lietadlu autobusom. Samoljot pre zmenu tiež niečo iné ako dookola 737 alebo 320. 2+2 sedadlá v Embraer E-195 sú veľmi príjemné a hlavne aj nástup a výstup je rýchlejší, predsa len menšie lietadlo sa vyprázdni o poznanie skôr.

Let zbehne fajn aj vďaka aspoň nejakému občerstveniu a poháru suchého bieleho. V Boryspile takto neskoro je už príletová celkom prázdna, len 14 stupňov ma ale veľmi nepoteší. Ešte šťastie, že Kyjev máme len ako prestupný bod pre objavovaním nových krás Ukrajiny. Ubytko som bookol v už overenom Hoteli Airport v neďalekom 60 tisícovom Boryspile. O pár eur drahšie sa dá bývať v hoteli aj priamo na termináli, ale keďže zajtrajší let nám presunuli z 10:10 až na 14:55, neviem čo by sme tu celé doobedie robili. Zostáva teda už iba zavolať taxi – Uber 130 hrivien, Bolt 70. Winning. Po krátkej jazde sa už ubytovávame na recepcii, kde to ide dokonca aj s úsmevom. Doplatím ešte city tax, na benzínku skočím kúpiť vodu a po sprche môžeme konečne zaľahnúť.