Štokholm 2008

Deň 1 – Štokholm

O Štokholme som prvýkrát začal uvažovať ešte na jeseň 2007, kedy som po prvýkrát objavil na stránkach Ryanairu letenky za veľmi priaznivé ceny. V januári 2008 keď sa mi skúškové obdobie chýlilo ku koncu, sa akcia opakovala a Binbina, že by sme mohli ísť. Tak sme išli. Zladiť akciové letenky s voľným hostelom sa ukázalo ako mierny problém. Nakoniec sme to však všetko zvládli. 

4.2.2008

Okolo tretej prichádzame na letisko a nejaký čas trávime v bufete. Prejdeme kontrolou a pred pol piatou nastupujeme do lietadla. Lietadlo vzlieta poloprázdne s miernym oneskorením. Na sychravé bratislavské počasia zabúdame vo chvíli keď prekonáme mraky a vidíme západ slnka.

P2046256.JPG

Krátko pred pol siedmou pristávame na letisku Skavsta. Vonku je už úplná tma.

P2046258.JPG

V príletovej hale meníme eurá a kupujeme si spiatočný lístok na autobus do Štokholmu. Cesta trvá niečo vyše hodinu a okolo pol deviatej vystupujeme na stanici T-Centralen. Snažíme sa zorientovať podľa malej vytlačenej mapy a vyberáme sa smerom na ostrov Gamla Stan kde by mal byť náš hostel. Dorazíme pred dvere hostela a na dverách skúšame číselnú kombináciu, ktorá by nám mala umožniť vstup. Dvere sa nechcú otvoriť a začíname byť nervózni. V poslednej chvíli si všimneme, že hostel má samostatný vstup, cez dvere, ktoré sa nachádzajú 2 metre naľavo od tých kde sme to skúšali.

Zadávame kód, dvere sa konečne otvárajú a vchádzame do vestibulu, kde skupina švédok popíja pivo a hrá nejakú spoločenskú hru. Otvárame obálku s mojím menom, v ktorej majú byť inštrukcie. Z inštrukcií sme dezorientovaní, máme totiž rezervované postele v 12 posteľovej dorm, ktorá je podľa švédok na tomto poschodí. V inštrukciách sa ale píše, že naša izba je dole. Tam sú ale ževraj všade dvojposteľové. Jedna švédka nám teda dá kód od dorm a tam nachádzame dve ustlané postele. Usudzujeme, že tie mali byť asi pre nás tak sa na nich zložíme.