Lotyšsko 2020

Deň 1 – do Rigy

12.2.2020

Po dlhej dobe vyrážam na výlet netradične v stredu. To ma tak vyvedie z miery, že na Einsteinovej stepujem už 25 minút pred odchodom žlutého na Schwechat. Autobus prichádza úplne plný a samozrejme na mojom rezervovanom mieste pri okne opäť sedí nejaký prudko inteligentný truľko so slúchatkami v ušiach a pohľadom upretým von oknom. Kašlem nato, tú hodinu s ruksakom pod nohami a bundou na kolenách posedím aj v uličke. Aspoň sa pobavím na pokusoch o flirt vodiča – starého harcovníka so stewardkou.

Kontrola expresne za mnou a už sa aj usádzam v salóniku. Jedlo bude o takých 10 minút, tak zatiaľ nabehnem k baru a spríjemním si čakanie drinkom. Pred koňačikom tentokrát dostáva prednosť niečo osviežujúce a stavím na gintonic s ľadom. O piatej začínajú nosiť jedlo, tak sa treba pred letom ešte posilniť, keďže toto bude pravdepodobne môj posledný dnešný pokrm. O chvíľu už mám na tanieri ryžu s kuracím mäsom, zatiaľ asi to najlepšie čo som tu doteraz mal.

Pred odchodom zo salónika ešte otočím regulérnych 100 gramov a pri gejte rovno nakráčam bez čakania v rade do lietadla. Časovanie ako má byť. V povznesenej nálade je aj ten let príjemnejší a simpsonovci (ktorý mi slúžia ako tradičná lietadlová kratochvíľa) vtipnejší. V podobnej nálade je aj jeden zo stewardov:

Aby som však nezaspal doprajem si ešte jednu Lavazzu a posledné minúty pred pristátím si tradične autisticky spríjemňujem natáčaním sedadlového pásu do roľky.

Z lietadla do terminálu pešibusom, rýchla návšteva sociálneho zariadenia a smer autobus. Jeden mi ujde rovno pred nosom, tak si pekne 15 minút počkám na ďalší.

Dvadsaťdvojkou sa za 15 minút presuniem na Slokas iela a zvyšných pár desiatok metrov si odšlapem, nech sa trochu zoznámim s prostredím. Po pár minútach tak prichádzam do Hotel Bridge, kde takto mimo sezóny za izbu zaplatím luxusných 15€.

Na kompaktnej recepcii dostanem kľúč od izby a heslo od wifi, čo viac si človek môže priať. Po príchode na izbu však zistím, že som akosi pozabudol na vodu, tak opäť do ulíc pohľadať obchod. Miernym problémom je to, že tu v okolí doslova nič nie je, ale o tri ulice ďalej sa na mňa usmeje šťastie a v malom Old Corner Pube doplním tekutiny. Spokojne sa tak môžem vrátiť na izbu, nastaviť budík na 8:00 a po sprche ísť spať.