Rusko 2017

Deň 1 – do Moskvy

Poďme do Ruska! Tento nápad sa zrodil spontánne v marci, keď mi prišiel od Ryanairu mail so zmenou letových časov na Korfu, odkiaľ sme mali v pláne urobiť si okruh po Albánsku. Letenky teda išli na refund a postupne, po niekoľkých možných kombináciách sa zrodil plán – s Pobedou do Moskvy, odtiaľ Aeroflotom do Murmansku a naspäť domov z Petrohradu cez Brusel. Na zvyšok bol do septembra dostatok času.

Tento “cestopis” používa z dôvodu mojej pohodlnosti, jednoduchšej vyhľadateľnosti a prepojiteľnosti s google mapami v prevažnej väčšine anglickú transliteráciu ruských názvov.

 

11.9.2017

Od posledného výletu do Rumunska ubehli už viac ako dva mesiace, zahraničie teda začalo chýbať. Leto som si spestril teda aspoň služobnou cestou k poľským bratom. Na posledný ”dlhší” (po tohtoročných víkendovkách je už aj 6 dní je pre mňa dlhší výlet) sa vyberáme netradične v pondelok. Cez deň pekne do práce a pred šiestou večer už vystupujeme z autobusu pred letiskom v Bratislave. Dovolenková sezóna pomaly končí, ale osadenstva je tu stále viac ako dosť. Našťastie väčšina sa ide rochniť na Cyprus, prepážky u Pobedy teda zívajú prázdnotou. Onedlho si už spríjemňujeme zvyšný čas v mimo schengenskej zóne bez wifi pokrytia pivom z bufetu. Lietadlo vyzerá, že bude plné a asi si na letisku konečne trochu vstúpili do svedomia, lebo otvorili aj chodbu s lavičkami a nenechali nás tlačiť sa v ohrádke, ako tomu bolo keď som odtiaľto naposledy letel do Dublinu. Nastupujeme medzi poslednými a s pár minútovým sklzom dávame Bratislave na najbližší týždeň zbohom.

Let ľahko cez dve hodiny ubehne rýchlo a pri klesaní sa za oknom začnú objavovať masy vysvietených panelákov. To je Moskva. Vnukovo ležiace 28 kilometrov juhozápadne od centra Moskvy nás víta príjemným počasím, ktoré dúfam vydrží aj zajtra.

Pasová kontrola veľmi rýchla, okienok bolo viac ako dostatok a po dvoch minútach sme už brali ruksaky z pásu. Na letisku chcem ešte kúpiť lokálnu SIM, ale obsluha z MTS aj Megafonu si práve niekam odbehla. Zachráni ma teda babka z mikrokiosku Beeline, kde kupujem za 550 rubľov SIM s 12GB hneď ako vyberiem prachy z bankomatu. Dám jej 600 a tá hneď predstiera instantnú amnéziu, ale nakoniec trochu neochotne zájde rozmeniť aby mi mala vydať. Z letiska sa dostávame krátko pred polnocou, ubytko som teda bookol o dve ulice ďalej. Prejdeme rušnú štvorprúdovku a okolo zastávky autobusu, odkiaľ budeme ráno odchádzať prejdeme k Hostelu Rus Vnukovo. 2500 rubľov za miniizbičku zariadenú z IKEA a bez kúpeľne síce nie je žiaden cenový “travel hack”, ale poloha pre náš účel je luxusná a navyše sú tu raňajky v cene (dostupné od jednej ráno!). Skočíme ešte do sprchy, nastavím budík na 7:00 a ideme spať.