Bari & Monopoli 2018

Deň 1 – do Bari

9.11.2018

Po troch týždňoch sa vraciam na Apeninský polostrov a tentokrát sa ku mne pripája aj Janka. Dovolenku máme mimo vianoc na tento rok už spotrebovanú a ponuka víkendových destinácii, ktoré sa dajú “spraviť” bez absencie v zamestnaní je celkom chabá. Ale nakoniec teda padla voľba na talianske Bari. O štvrtej už sedíme v červenom autobuse Slovak Lines, ktorý ma namierené na Schwechat. Zmeny v politike batožiny Wizzu, nám pre tentokrát prihrali vďaka skorému bookingu zdarma 10kg do podpalubia, čo ale tiež nie je žiadna výhra. Baggage drop off sa otvára iba dve hodiny pred odletom a oberá ma tak o čas, ktorý by som mohol stráviť v salóniku. A státie v rade tiež nepatrí k mojim obľúbeným kratochvílam. Ale taký je život. JET Louge ja momentálne presťahovaný až za kontrolu, čo má aj svoje svetlé stránky. Človek už nemusí kalkulovať s časom a priestorovo sa tiež značne zväčšil. Žiaľ gastronomická stránka je stále na rovnako tragickej úrovni. Ale ako sa hovorí, darovanému koňu sa na zuby nepozeraj a po vegetariánskom jedle si posledné chvíle krátim koňačikom. Odlet síce máme z odseparovanej brány C71, ale aspoň tu je dostatok miesta na sedenie. Tradičné meškanie ma už neprekvapí. Aspoň to kompenzuje poloprázdne lietadlo a ako bonus a exit rowy.

Na letisku Karola Wojtylu pristávame namiesto 21:00 krátko po pol desiatej, tak hneď píšem SMS na apartmán, že náš príchod sa posúva. V automate doplníme životodárne tekutiny a odchádzame si kúpiť lístky na vlak. Najbližší odchod 22:26 ma nepoteší, tak hneď píšem ďalšiu SMS, že sa oneskoríme ešte o niečo viac. Autobus má takto večer podobne tragický grafikon, tak je to jedno. Nakoniec nás ešte aj vlak vytrestá 5 minútovým meškaním, ale to už sú maličkosti.

Po krátkej jazde vystupujeme priamo na Bari Centrale. Ubytovanie som vybral iba o dve ulice ďalej, nech sa nemusíme takto neskoro ešte niekam trepať cez celé mesto. Ubytko s krkolomným názvom SHL BARI CITY TERMINAL locazione turistica nachádzame podľa adresy bez problémov a volám, že sme tu.

O 5 minút prichádza chlapík a zavedie nás do rozľahlého bytu na 1. poschodí, ktorého izby teraz slúžia pre ľudí ako my, ktorí hľadajú ubytovanie blízko stanice v rozumnej cene. Po tom, v čom som býval pred 3 týždňami v Pise je toto ako z iného sveta, izba je priestranná, čistá a dokonca máme aj balkón.

Platím 78€ za dve noci a ešte dostávame aj kupóny na raňajky do kaviarne dole pod barákom. Samozrejme za túto cenu treba robiť mierne kompromisy. Tým je v tomto prípade spoločná kúpeľňa, ale tá slúži pre 2-3 izby, čo nie je žiadny tragický pomer. Po celkom dni dáme konečne sprchu a zalomíme to ešte pred polnocou.