Helsinki 2017

Deň 1 – cez Prahu do Helsínk

8.12.2017

Na sklonku leta som opäť raz prokrastinoval na internetoch z čoho vzišiel môj posledný tohtoročný výlet. Janke sa na tento decembrový víkend s nie príliš pohodlných routingom nechcelo, tak v piatok na obed premiérovo vyrážam sám na dúfam dočasnú AS Nivy. Žlutý je už pristavený a aj napriek tomu, že som si kúpil miesto pri okne, sedí mi tam maďarský spolupasažier. Nad tým, ako je asi náročné sadnúť si na správne miesto z dvoch sa radšej ani nezamýšľam.

12:15 štartujeme smer Praha, kde by sme mali byť o pol piatej. Prvý film stihnem skôr ako dorazíme do Brna, kde v piatok poobede hneď naberáme 30 minútovú sekeru. Zvyšnú cestu si skracujem filmom Infiltrátor, ktorý kvôli dopravnej špičke v Prahe tiež s prehľadom stíham dopozerať. Pár minút po piatej vypadnem upotený z prekúreného autobusu a metrom sa odveziem na hlavní nádraží. Prvý Aero Express mi odišiel pred nosom, tak sa distingovane postavím do rady a 15 minút vymrznem. Presun na letisko v poobedných kolónach je test trpezlivosti, našťastie ho prežijem bez ujmy na psychickom zdraví, Bratislava ma pripravila dobre. Po príchode mám našťastie ešte nejaký čas, tak zavítam do jedálne v Termináli 1 na rizoto, ktoré ma vráti do čias základnej školy.

S plným bruchom prechádzam kontrolou a idem sa pokorzovať po duty free, ale cenami som hlboko sklamaný. Hlavne ma teda pobaví uvádzanie ceny pre non-schengen lety v čisto schengen termináli.

Zakúpim aspoň jedného kozla, nech čas plynie rýchlejšie a idem sa usadiť k jednému z gejtov, keďže môj let ho ešte stále nemá pridelený. Radosť, že som si na náhodu vybral ten správny po dopití piva strieda smútok, z plánovaného odletu 19:55 je zrazu 20:30. To už sa dám do reči s prísediacom postarším fínom, ktorý je z meškania rovnako nadšený ako ja. Lietadlo nakoniec po pol deviatej iba priletí a na odlete meškáme už krásnu hodinu a pol.

Zhodou náhod môj prísediaci z gejtu má miesto vedľa mňa aj v lietadle, tak pokračujeme v konverzácii. Andreas je z toho čo som pochopil rezbár na dôchodku a práve sa vracia domov po týždni strávenom v Prahe, kde bol navštíviť syna, ktorý tu študuje diplomaciu. V Helsinkách sa nakoniec meškanie podarí stiahnuť na hodinu (škoda, mohlo sa to radšej natiahnuť nad 3 :D), takže ešte stíham vlak o pol jednej.

Apartmán neďaleko hlavnej stanice ma vďaka booking kupónom a dvojrezervácíí vyšiel len o nejakých 30€ drahšie ako posteľ v hosteli. Heking. Majitelia mali našťastie pochopenie pre meškanie a vďaka EU roamingu sa s nimi dalo na odovzdaní kľúčov operatívne dohodnúť. Po príchode ešte zaslúžená sprcha a spať.