Srbsko & Chorvátsko 2012

Deň 1 – Cesta do Srbska

27.4.2012

Posledné minúty pred piatou už netrpezlivo pozerám na hodiny na stene. Konečne je tu víkend. Rýchlo si usporiadam veci na stole, lúčim sa s kolegami a o pár sekúnd už netrpezlivo čakám na výťah. V bille si kupujem bagetu, ktorú doma zjem, prezlečiem sa do pohodlnejších vecí a môžme vyraziť. Skromnú batožinu naložíme do auta a padáme z Bratislavy. O pár desiatok minút prichádzame k bývalým slovensko-maďarským hraniciam a idem zaplatiť poplatok za používanie maďarských diaľnic. Pri okienku zisťujem, že som doma zabudol techničák, takže celé to ponáhľanie bolo úplne zbytočné, musíme sa vrátiť. Takže naspäť do BA, naspäť sem a tentokrát už mám všetko a platím 12€. Nasadám späť do auta a môžme pokračovať. Dakde za Budapešťou tankujeme, predsa len táto 22 litrová nádrž kombinovaná spolu s 5 dielnym digitálnym ukazovateľom stavu paliva nie je na dlhšie trasy vhodná kombinácia. Diaľnica na Szeged je viacmenej prázdna. O chvíľu prichádza tma a na odpočívadle si robíme na chvíľu prestávku.

Novi Sad Novi Sad Novi Sad

Šoférovanie na diaľnici ma nudí a unavuje. Na hraniciach so Srbskom nás prekvapí kolóna áut, ktorá sa hýbe veľmi pomaly.

Novi Sad

Kým sa dostaneme do Srbska prejdú takmer 2 hodiny. Do Noveho Sadu je to 120 kilometrov, ktoré ale celkom rýchlo zbehnú. V navigácií v mobile mám starú verziu, ktorá obsahuje len 3 hlavné ulice v meste, ale viacmenej to trafím na 2 ulice presne, keď sa pýtam dvoch chalanov, kde je náš „hostel“. Naokolo je všade podľa značiek platené parkovanie, v jednej bočnej ulici, ak sa pamätám správne, je to ulica Vuka Karadžiča to však vyzerá byť zadarmo, tak to tam odstavíme a ideme sa ubytovať. Píšem Nikolovi sms, že sme pred vchodom. Ten za chvíľu dobehne, vysvetlí nám čo a ako s kľúčmi atď. A odchádza naspať do baru pracovať. Je už po druhej v noci, tak si vybalíme len nevyhnutné veci. Aj napriek tomu, že bývame hneď na hlavnom námestí Trg Republike, kde celú noc stavajú pódium vôbec nám to nevadí a zaspávame takmer okamžite.

Novi Sad Novi Sad