SAE & Omán 2015

Deň 0 – odchod

Jedného pekného septembrového dňa, konkrétne 19.9.2014 som si opäť, tak ako obvykle, robil zvyčajné kolečko po svojich obľúbených weboch zaoberajúcich sa letenkami. Na cestujlevne.com práve upozornili na lacné letenky do Abu Dhabi. Vedel som, že od jari 2013 Spojené arabské emiráty pre Slovensko a niekoľko ďalších európskych krajín zrušili víza za poplatok (teraz ich už dostanete na hranici zdarma) a čo je hlavné – susedom emirátov je Omán, krajina, ktorú mám v mysli už pekné dva-tri roky. Letenky boli dostupné až do júna 2015, čiže pokrývali aj obdobie začiatku mája, kedy je 1.5. aj 8.5. štátny sviatok a to znamená o dva dni vyčerpanej dovolenky menej. Jediné mínus bolo to, že odletovým aj príletovým miestom bola Varšava, ale pri cene 145 € za obojsmernú letenku klasickou leteckou spoločnosťou a priamym autobusovým spojením BA-Varšava za pár € nebolo čo riešiť. Rýchlo som si teda na jednom okne otvoril kalendár a na druhom hľadal vhodnú kombináciu, aby sme čo najviac vyťažili z víkendov a sviatkov a v ideálom prípade čerpali iba 8 dní dovolenky. To sa nakoniec podarilo a onedlho mi už v maily pristáli letenky na termín 26.4. – 7.5.2015.


Trasovanie bolo WAW – BEG – AUH – BEG – WAW, čakali nás teda dva prestupy v Belehrade. Prvý skoro 12 hodinový a ten druhý takmer 20 hodinový s tým, že odlet naspäť z Belehradu do Varšavy je o 7:15 ráno. Janka ešte v Belehrade nebola, tak tie stop overy padnú v úžitok. V januári mi však od Air Serbia prišiel mail o zmene času odletu nášho posledného letu z Belehradu do Varšavy. Z rána 7:10 nám ho posunuli až na 18:10. Pre nás to znamenalo, že by sme nestihli Polskibus do Bratislavy a boli by sme nútení stráviť ďalšiu noc vo Varšave, a to sme nechceli. K tomu si ešte Janka dala vo februári robiť nový pas, keďže starý jej nespĺňal podmienku platnosti ešte 6 mesiacov po opustení emirátov. Teda sme pred cestou museli vybaviť zmenu letu a čísla pasu. Letenky som kupoval priamo od aeroliniek, čiže zmenu pasu nebolo treba vybavovať cez žiadneho predajcu. Customer service pre Air Serbia má na starosti Aviareps, cez ktorých som riešil obe tieto požiadavky, teda zmenu čísla pasu a ukončenie nášho trasovania už v Belehrade a vypustenie posledného letu do Varšavy. Ja som sa konkrétne obracal na Pražskú pobočku a s ich prístupom som bol veľmi spokojný, na maily odpisovali hneď a všetko išlo ako po masle.

 

24.4.2015


Po ďalších vyše dvoch mesiacoch čakania, ktoré sme si spestrili iba výletom do Budapešti, nastal konečne čas odchodu. Balíme sa v piatok poobede po práci. Karimatky sme sa nakoniec rozhodili nebrať, lebo ich nevieme nijak rozumne zbaliť (tak aby netrčali). Snáď ich kúpime na mieste. O jedenástej večer už parkujeme pred CBC pri Nivách a do odchodu autobusu nám zostáva posledná hodina. Na nástupišti sa nás nakoniec nazbiera možno 15 ľudí, okrem nás asi 10 Poliakov a zvyšok nevieme identifikovať.

IMGP6549